top of page

ENDODONCIA

K endodontickému ošetreniu sa pristupuje v prípade, keď zubný kaz prenikol k zubnému nervu a začal poškodovať jeho štruktúru. Včasné odstránenie odumretého tkaniva a úspešné ošetrenie koreňových kanálikov zub sa zachráni a rozhodnutie na jeho extrakciu nie je vobec nutne.

Endodoncia je liečba zubného nutra. Ide o uchovanie vlastného zuba, aj keď je zubný nerv už ochoreni. Hlavnou chorobou v oblasti endodoncie (vnútorný zub) je zápal koreňového kanála. Vnutro zuba sa skladá z buničiny (tkanivo alebo pulpa) a zubnych nervov ktoré prebiehajú v koreňových kanáloch. Hlboké kazy sa môžu dostať do koreňových kanálikov, takže baktérie a baktérie môžu preniknúť do nervov a spôsobiť zápal so silnou bolesťou. Liečba koreňového kanála tu pomáha.

Ošetrenie koreňových kanálikov
Cieľom liečby je odstránenie tkanivových zvyškov z koreňového kanálu, ako aj zníženie zárodkov v koreňovom kanáli. V súčasnej dobe, vďaka najmodernejším liečebným technikám, ktoré máme k dispozícii, možno zachovať 80 až 90% chorých zubov ošetrením koreňového kanálika.


Či sa môže liečba koreňového kanálika a tým aj konzervácia zubov vykonať, musí byť presne skontrolovaná. Vdaka 3D-CBCT röntgenom su presne diagnozi dnes uz velmi jednoduche. Vytvorené digitálne röntgenové snímky umožňujú zobrazenie ochoreného zuba z akéhokoľvek pohľadu a takmer akéhokoľvek zväčšenia, čo umožňuje najpresnejšie diagnostikovanie.

Postup liečby koreňového kanála
Ak chcete, aby liečba bola pre vás čo najviac bezbolestná, ošetrenie koreňového kanálika sa zvyčajne vykonáva pri lokálnej anestézii. Ako prvy krok zubár  získa prístup k koreňovému kanáliku. Tam odstraňuje poškodene zubné tkanivo a zapálený alebo už mŕtvy nerv. Potom sa zubný kanálik starostlivo očistí a vyhladí. kanáliky sa vydezinfikuju, naplnía sa antibakteriálnym liekom a dočasne sa utesnía. Pri ďalšom ošetrení zub, ak sa nevyskytli žiadne komplikácie, sa nakoniec uzavre náplňou.

Reendodoncia je prerobenie koreňových kanálikov, to znamená, že koreňový systém už bol ošetrený, ale ošetrenie nebolo prevedené správne alebo neboli nájdené všetky koreňové kanáliky

bottom of page